czw.. kwi 25th, 2024

Zdecydowana większość osób spożywających takie produkty żywnościowe, jak płatki śniadaniowe i chrupki nie ma pojęcia o tym, że powstały one w wyniku procesu zwanego ekstruzją żywności.

Trudno jednak mówić o tym, aby można było uznać ten fakt za coś nietypowego. Zarówno wtedy, gdy jemy płatki na śniadanie, jak i podczas sięgania po chrupki w czasie oglądania filmu lub meczu nie zastanawiamy się raczej nad tym, w jaki sposób powstały te produkty. Interesuje nas głównie ich smak, jak również data ważności widoczna na opakowaniu. To właśnie dzięki zastosowaniu ekstruzji żywność może nadawać się do spożycia przez długi czas. Proces ten odbywa się przy użyciu specjalnie do tego celu zaprojektowanej maszyny. W jej wnętrzu obraca się śruba, która miesza umieszczone tam składniki. Kiedy zostaną one zgniecione i zostanie uzyskana częściowo płynna masa, zostaje ona przeciśnięta przez szczelinę mającą niewielkie rozmiary. Wszystko to odbywa się w wysokiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu. Uzyskany w ten sposób produkt charakteryzuje się wysoką trwałością. Właśnie z tego powodu żywność otrzymana w ten sposób jest chętnie wykorzystywana wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie pożywienia porcjowanego. Na pewno można tutaj wymienić wojsko. Takie produkty są również zabierane w drogę przez turystów, którzy wyruszają w odległe od cywilizacji okolice. Żywność porcjowana przydaje się tam, gdzie trudno o sklep spożywczy. Można również rozdawać ją osobom, które ucierpiały w wyniku klęski żywiołowej. W niedalekiej przyszłości ekstruzja może zapewnić wyżywienie uczestnikom wypraw kosmicznych. Być może uda się także odkryć nowe praktyczne zastosowania tego procesu.

Dlaczego warto?
Jeżeli zależy Ci na wysokim poziomie trwałości produktu przeznaczonego do spożycia, to ekstruzja wydaje się być jednym z najlepszych możliwych rozwiązań. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, powinieneś poszukać więcej informacji w internecie. Na portalach poruszających takie zagadnienia, jak przetwórstwo żywności z pewnością znajdziesz ciekawe artykuły poświęcone ekstruzji.